Hodina 09 · 90 minut · 12 částí
Streaming
Od pokojíčku po studio: technika, platformy, formáty a dramaturgie živého vysílání. Jak postavit stream, který lidé dokoukají, a co se při vysílání nejčastěji pokazí.
Co si odnesete
- -Vysvětlit, proč živé vysílání funguje jinak než záznam, a rozhodnout, kdy ho (ne)použít.
- -Navrhnout stream ve třech cenových úrovních a vědět, co která úroveň zvládne.
- -Rozumět signálové cestě: kamera, zvuk, světlo, síť, encoder, platforma, divák.
- -Vybrat software a destinaci podle cíle (YouTube, LinkedIn, Teams, Twitch) a nastavit bitrate a latenci.
- -Napsat minutovník a připravit dramaturgii tak, aby diváci vydrželi do konce.
- -Číst čísla retence a vědět, co s obsahem udělat po vysílání.
Plán hodiny
- 5 minÚvod a otázka do třídy · Sekce Proč vysílat živě. Kdo dnes sledoval něco živě? Hádejte, kolik hodin se za rok odsleduje živě.
- 5 minPrezentace studenta · Najděte živý přenos menšího sportu nebo akce a popište, co z něj bylo vidět: kolik kamer, grafika, komentář, kolik diváků.
- 6 minHistorie živého videa · Justin.tv, Twitch, telefon v kapse, pandemie 2020, Netflix a 65 mil. streamů.
- 14 minStudio a technika: úrovně, obraz, zvuk · Tři úrovně studia a co stojí (7 min); kabely, capture karty, NDI (6 min); mikrofony, fadery, světlo (6 min).
- 16 minSoftware, destinace, signál ven · OBS, StreamYard, vMix; YouTube, LinkedIn, Teams, Twitch; bitrate, latence, záloha (6 + 5 + 5 min).
- 13 minFormáty a dramaturgie · Webinář, firemní townhall, videopodcast, sport (5 min); minutovník, role, otázky diváků (8 min).
- 11 minRetence a case study Studio HOPI Connect · Kdo dokouká a proč (5 min); signálová cesta studia a jeho pravidla (6 min).
- 15 minCvičení ve dvojicích · Navrhněte stream pro svůj klub: cíl, publikum, úroveň studia, destinace a pět řádků minutovníku. Dvě dvojice svůj návrh představí.
- 5 minShrnutí a kvíz · Pět otázek, tři možnosti; každou správnou odpověď krátce zdůvodněte.
Obsah
- 1Proč vysílat živě
- 2Historie: od Justin.tv po pandemii
- 3Tři úrovně studia a co stojí
- 4Obraz: kamera, kabel, capture, NDI
- 5Zvuk a světlo
- 6Software: režie v počítači, nebo v cloudu
- 7Destinace: kam signál pustit
- 8Signál ven: bitrate, latence, internet, záloha
- 9Formáty: od webináře po videopodcast
- 10Dramaturgie: scénář, běh pořadu, moderátor
- 11Retence: kdo dokouká a co s tím
- 12Case study: Studio HOPI Connect
1Proč vysílat živě
0:00 / 2:04AI klon hlasu Jana Ječmínka
Živě je událost, záznam je pohodlí
- ·Živě = teď, nebo nikdy: divák je účastník, ne konzument
- ·36,4 mld. hodin živého sledování za rok 2025 (Stream Hatchet)
- ·Lidé sledují lidi: 22 % sledování Twitche už nejsou hry
- ·Stream je nejlevnější televize, kterou si postavíte sami
Streaming (live streaming) je vysílání obrazu a zvuku přes internet v reálném čase. Od záznamu se liší třemi věcmi: děje se teď, divák může do dění vstoupit (chat, otázky, hlasování) a nejde ho přetočit. Záznam je pohodlný, živé vysílání je událost. Lidé si na ně vyhradí čas, mluví s vámi a mezi sebou a odcházejí s pocitem, že u toho byli. Proto má smysl vysílat živě jen to, co z živosti něco má: výsledky, rozhovor s otázkami, školení s diskuzí, zápas. Přednášku bez interakce dejte raději do záznamu.
Rozsah je obrovský. Podle Stream Hatchet lidé v roce 2025 odsledovali 36,4 mld. hodin živých streamů, jen o 2 % méně než v pandemickém vrcholu 2021 (37,1 mld.). Pro měřítko: 36,4 mld. hodin je zhruba 4,2 mil. let sledování za jeden rok, a to mluvíme jen o platformách typu Twitch, YouTube Gaming a Kick, bez Teams, Zoomu a televizních webů. Twitch drží přes polovinu, ale ztrácí: v roce 2025 přišel o 8,3 procentního bodu podílu (zhruba z 61 % na 52,8 %) po zásahu proti falešným divákům (viewbotting) a kvůli Kicku, který vyrostl o 131 %.
Nejzajímavější posun je v obsahu: lidé sledují lidi. Na Twitchi vyrostla kategorie Just Chatting (mluvící hlava bez hry) v roce 2025 o 25 % a streamy IRL (in real life, kamera venku nebo v běžném životě) o 19 %; obsah bez her tvoří už 22 % sledování Twitche. A v českém kontextu: během olympiády v Paříži 2024 zaznamenala Česká televize 10,2 mil. spuštění online přenosů vedle 4,6 mil. televizních diváků. Živý sport se bez streamu už neobejde, podrobněji v kapitolách Média a Sport.
- 36,4 mld. h
- živě odsledováno na světě za rok 2025
- 22 %
- sledování Twitche tvoří obsah bez her (2025)
- 10,2 mil.
- spuštění online přenosů ČT během OH Paříž 2024
Stream Hatchet
Stream Hatchet
Česká televize / Lupa.cz
Kdo drží živé sledování v roce 2025
v jednotkách: %
- Twitch52,8 %
- YouTube Gaming24,3 %
- Kick12,4 %
- Ostatní10,5 %
Z celku 36,4 mld. hodin drží Twitch polovinu, ale rostou YouTube Gaming a Kick; podíly podle plného znění reportu.
data v tabulce
| Twitch | 52,8 % | 19,2 mld. h, −8,3 p. b. |
|---|---|---|
| YouTube Gaming | 24,3 % | 8,8 mld. h, rekordní rok |
| Kick | 12,4 % | 4,5 mld. h, +131 % |
| Ostatní | 10,5 % |

K diskuzi
Kdy jste naposledy sledovali něco živě a proč jste nepočkali na záznam? Co by se muselo stát, abyste počkali?
Králičí nory
- GameSquare: tisková zpráva k reportu 2025 ↗ · Hlavní čísla na jedné stránce: 36,4 mld. h, vrchol 2021 s 37,1 mld. h, růst Just Chatting.
- Stream Hatchet: 2025 Yearly Report ↗ · Shrnutí reportu a ke stažení plné znění s podíly platforem.
2Historie: od Justin.tv po pandemii
0:00 / 2:34AI klon hlasu Jana Ječmínka
Platformy odcházejí, publikum zůstává
- ·Hráči: Justin.tv 2007 → Twitch 2011, Amazon platí 970 mil. $
- ·Telefon: Periscope 2015, Facebook Live 2016, LinkedIn Live 2019
- ·Pandemie 2020: Zoom z 10 na 300 mil. účastníků denně
- ·Netflix 2024: 65 mil. souběžných streamů, buffering nestíhal
Živé video na internetu je starší než YouTube, ale masově začalo v roce 2007, kdy Justin Kan spustil Justin.tv a vysílal 24 hodin denně vlastní život s kamerou na čepici. Hráči, kteří tam streamovali hry, brzy přerostli zakladatele, a tak 6. června 2011 vznikl odštěpený Twitch. Ve stejném roce, 8. dubna 2011, oznámil YouTube živé vysílání pro partnery (YouTube Live). V roce 2012 vydal Hugh Bailey první verzi OBS (Open Broadcaster Software), bezplatný a otevřený nástroj, který je dodnes výchozí volbou streamerů po celém světě. A 25. srpna 2014 koupil Amazon Twitch za 970 mil. $ v hotovosti.
Druhá vlna přišla s telefonem v kapse. Koncem února 2015 vyšel Meerkat a v březnu se stal hitem konference SXSW; 26. března ho převálcoval Periscope, který Twitter koupil ještě před spuštěním. Facebook pustil živé video nejdřív celebritám (srpen 2015) a v lednu 2016 všem; Meerkat skončil do roka. LinkedIn Live přišel 11. února 2019 jako beta na pozvánky a od začátku jen přes partnerské nástroje. Periscope zmizel z obchodů 31. března 2021. Poučení: platformy přicházejí a odcházejí, vaše vybavení, scénář a publikum zůstávají.
Pandemie 2020 udělala z okrajové dovednosti nutnost. Zoom šel z 10 mil. účastníků schůzek denně v prosinci 2019 na víc než 300 mil. v dubnu 2020. Twitch narostl z 11 mld. hodin sledování (2019) na zhruba 18,6 mld. (2020), tedy zhruba o 70 %, a v roce 2021 vrcholil na 24,3 mld. hodin.
15. listopadu 2024 vysílal Netflix zápas Jake Paul vs. Mike Tyson: 60 mil. domácností, na vrcholu 65 mil. souběžných streamů, a podle samotného Netflixu to „poslalo naše bufferovací systémy do provazů“. I největší streamovací firma světa zjistila, že živé vysílání je jiná disciplína než video na vyžádání: nejde ho předpočítat, uložit do cache ani zopakovat. To si pamatujte, až budete šéfovi slibovat stream pro 10 000 lidí.
- 970 mil. $
- zaplatil Amazon za Twitch v srpnu 2014
- 300 mil.
- účastníků schůzek v Zoomu denně v dubnu 2020 (10 mil. v prosinci 2019)
- 65 mil.
- souběžných streamů zápasu Paul vs. Tyson na Netflixu
Wikipedia / Amazon
Zoom / Engadget
Netflix / NBC News
Hodiny sledování na Twitchi za rok
v jednotkách: mld. h
Pandemie zdvojnásobila sledovanost během dvou let; od vrcholu 2021 Twitch každý rok mírně ztrácí. Data TwitchTracker, rok 2020 dopočtený z měsíčního průměru, rok 2025 podle Stream Hatchet.
data v tabulce
| 2016 | 4,9 mld. h | |
|---|---|---|
| 2017 | 5,9 mld. h | |
| 2018 | 9,3 mld. h | |
| 2019 | 11 mld. h | |
| 2020 | 18,6 mld. h | dopočet: 1,55 mld. h měsíčně × 12 |
| 2021 | 24,3 mld. h | |
| 2022 | 22,4 mld. h | |
| 2023 | 21,4 mld. h | |
| 2024 | 20,9 mld. h | |
| 2025 | 19,2 mld. h | Stream Hatchet; TwitchTracker: přes 19 mld. h |
Králičí nory
- Twitch (Wikipedia) ↗ · Celý příběh od Justin.tv po Amazon s daty a čísly.
- YouTube is going LIVE (2011) ↗ · Původní oznámení z 8. dubna 2011: beta jen pro partnery.
- LinkedIn debuts LinkedIn Live (TechCrunch, 2019) ↗ · Proč LinkedIn od začátku vsadil na partnerské nástroje.
- 60 million households watched Tyson-Paul (NBC News) ↗ · Čísla i přiznání Netflixu, že buffering nestíhal.
3Tři úrovně studia a co stojí
0:00 / 3:37AI klon hlasu Jana Ječmínka
Nekupujte třetí úroveň na úkol první
- ·1 Pokojíček: telefon nebo webkamera, USB mikrofon, okno; do 10 tis. Kč
- ·2 Poloprofi: bezzrcadlovka, klopák, 2 světla; 60–150 tis. Kč
- ·3 Studio: 3 kamery po síti, mixážní pult, režie; 300–700 tis. Kč
- ·Každá úroveň má jiný úkol: hovor, rozhovor, panel s publikem
Studio není místnost, ale rozhodnutí, co má divák vidět a slyšet. Rozlišíme tři úrovně a každá má jiný účel. Nejčastější chyba je koupit techniku třetí úrovně a používat ji na úkoly první: panel s publikem potřebuje tři kamery, rozhovor dvou lidí jednu až tři a hovor s klientem žádnou, stačí webkamera a dobrý mikrofon. Ceny úrovní jsou odhad v korunách, bez prostoru, nábytku a lidí; ceny jednotlivých kusů v dolarech a eurech jsou orientační ceny výrobců k říjnu 2026.
Všimněte si, co se mezi úrovněmi mění nejvíc: ne rozlišení, ale počet lidí, které obsluhujete, a počet věcí, které se mohou pokazit. Na první úrovni se pokazí jedna věc (internet). Na třetí jich je dvacet: baterie v mikrofonu, licence NDI, přehřátá kamera, HDMI kabel k televizi, host, který mluví mimo mikrofon. Proto třetí úroveň potřebuje člověka, který během vysílání nedělá nic jiného, než že hlídá.
- -Úroveň 1, pokojíček (do 10 tis. Kč, odhad): telefon na stativu nebo webkamera, USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem, okno zboku jako hlavní světlo, OBS nebo rovnou StreamYard v prohlížeči. Stačí na hovor, školení pro 20 lidí, pravidelný podcast se sdílením obrazovky.
- -Úroveň 2, poloprofi (60–150 tis. Kč, odhad): bezzrcadlovka s čistým HDMI výstupem přes capture kartu, tedy převodník z HDMI na USB (Elgato Cam Link 4K, 99,99 $), bezdrátový klopový mikrofon (RØDE Wireless GO třetí generace: dosah až 260 m, 7 h na baterii, 199 $), dva LED panely se softboxem, Stream Deck na přepínání scén (149,99 $), kabel do routeru. Stačí na rozhovor dvou lidí, webinář s hostem, videopodcast.
- -Úroveň 3, studio (300–700 tis. Kč, odhad): tři PTZ kamery (otočné kamery na dálkové ovládání) po síti, třeba Obsbot Tail Air, zhruba 690 € za kus včetně licence NDI, která se k základní verzi dokupuje za 109 €; mixážní pult s fyzickými fadery (RØDECaster Pro II: 4 vstupy, 6 faderů), hardwarový střih (ATEM Mini Pro, 349 $) nebo OBS se Stream Deckem, světla na trussu (hliníková konstrukce pod stropem), PoE switch, televize pro hosty, člověk na režii. Stačí na panel, firemní townhall (celofiremní setkání s vedením) s publikem v sále, hybridní konferenci.
- 99,99 $
- Elgato Cam Link 4K: z kamery udělá webkameru
- 149,99 $
- Stream Deck, 15 tlačítek na scény a kamery
- 349 $
- ATEM Mini Pro: střih 4 HDMI vstupů bez počítače
- ~690 €
- Obsbot Tail Air s aktivovaným NDI, za kus (orientačně, říjen 2026)
Elgato
Elgato
Blackmagic Design
OBSBOT store
K diskuzi
Vyberte si svůj klub, školu nebo firmu: kterou úroveň potřebujete opravdu a kterou byste chtěli jen proto, že vypadá profesionálně?
4Obraz: kamera, kabel, capture, NDI
0:00 / 3:01AI klon hlasu Jana Ječmínka
Rozhoduje objektiv, světlo a kabel, ne kamera
- ·Kamera rozhoduje méně než objektiv, světlo a čistý HDMI výstup
- ·HDMI zhruba 15 m, SDI 100 m se zámkem, NDI po běžné síti s napájením PoE
- ·Capture karta dělá z kamery webkameru (Cam Link 4K, 99,99 $)
- ·NDI High Bandwidth ~130 Mbps, NDI HX3 ~50–62 Mbps na 1080p60
Signálová cesta obrazu má vždy stejné články: zdroj (kamera, telefon, obrazovka), přenos (kabel nebo síť), sběr (capture karta nebo síťový příjem v počítači), režie (OBS, vMix, ATEM), encoder (zabalí obraz do H.264, HEVC nebo AV1) a platforma. Každý článek může selhat a každý přidává zpoždění. Kamera sama rozhoduje méně, než si lidé myslí; rozhoduje objektiv, světlo a to, zda má kamera čistý HDMI výstup bez ikon a nabídek a nevypne se sama po půlhodině.
Kabely mají fyzikální limity. HDMI spolehlivě zvládne zhruba 15 m při 1080p a méně při 4K, nemá zámek a vypadne, když o něj někdo zavadí. SDI (koaxiál s BNC konektorem) ujde 100 m po jednom kabelu, zamyká se a používá ho každý přenosový vůz: 3G-SDI stačí na 1080p60, 12G-SDI na 4K60. NDI (Network Device Interface) posílá obraz po běžné ethernetové síti: kamera je v síti jako tiskárna, OBS ji vidí jako zdroj a jeden kabel ji zároveň napájí (PoE). Varianty: NDI High Bandwidth bere zhruba 130 Mbps na 1080p60 a 250 Mbps na 4K60, NDI HX3 50–62 Mbps se zpožděním pod 100 ms. Gigabitová síť tedy unese pár plných streamů nebo kolem deseti HX3, ale rozhodně ne přes kancelářskou Wi‑Fi.
Capture karta dělá z HDMI výstupu USB webkameru, kterou pozná Zoom, Teams i OBS. Elgato Cam Link 4K za 99,99 $ zvládne 1080p60 i 4K30 a je to nejlevnější krok od webkamery k opravdovému obrazu. Hardwarový střih (switcher) typu ATEM Mini Pro (349 $, 4× HDMI) nahrazuje počítač: tlačítka přepínají kamery, má vlastní encoder a stream pustí sám. Hodí se tam, kde není nikdo, kdo by rozuměl OBS. PTZ kamera (pan, tilt, zoom) nahradí kameramana: pozice si uložíte jako předvolby a přepínáte je ze Stream Decku.
- -Kamera s čistým HDMI (bez ikon) a napájením ze sítě, ne z baterie.
- -Objektiv kolem 24–35 mm (ekvivalent) na mluvící hlavu; širší zkresluje, delší potřebuje prostor.
- -Jeden formát v celém řetězci: 1080p25 nebo 1080p30 všude, jinak režie přepočítává a obraz trhá.
- -Kabel po zemi přelepit, HDMI nikdy přes dveře, na vzdálenosti nad 10 m SDI nebo NDI.
- -Napájení po PoE: jeden kabel = obraz, řízení i proud; switch musí mít rozpočet na všechny kamery.
Králičí nory
- NDI HX3 (dokumentace NDI) ↗ · Oficiální čísla: 50–62 Mbps na 1080p60, zpoždění pod 100 ms.
- NDI High Bandwidth (dokumentace NDI) ↗ · Plná kvalita po síti: zhruba 130 Mbps na 1080p60 a 250 Mbps na 4K60.
- SDI vs. HDMI (Castr) ↗ · Kdy stačí HDMI a kdy už potřebujete koaxiál se zámkem.
- ATEM Mini (Blackmagic Design) ↗ · Střih a encoder v jedné krabičce; ceny a modely.
5Zvuk a světlo
0:00 / 3:03AI klon hlasu Jana Ječmínka
Zvuk první, světlo druhé, kamera třetí
- ·Špatný obraz divák odpustí, špatný zvuk ne: odejde do minuty
- ·Mikrofon co nejblíž ústům: klopák 15 cm od úst
- ·Pult s fyzickými fadery: ruka na faderu, ne na myši
- ·Tříbodové světlo: hlavní, výplňové, zadní; jedna teplota
Divák odpustí měkký obraz, šum v pozadí nebo tmavší záběr. Neodpustí zvuk, kterému nerozumí, a odejde během minuty. Proto jde zvuk na první místo rozpočtu i checklistu. Základní pravidlo: mikrofon co nejblíž ústům. Klopový mikrofon 15 cm od úst zní lépe než mikrofon za 20 tisíc na stole metr daleko. Bezdrátové sady (aktuální RØDE Wireless GO třetí generace: dosah až 260 m, 7 hodin na baterii) dávají hostům volnost a vám starost o nabíjení.
Víc mikrofonů znamená mix. Software to umí, ale v živém vysílání chcete fyzický ovladač: mixážní pult typu RØDECaster Pro II má 4 kombinované vstupy, 6 faderů, dva USB-C výstupy do dvou počítačů a programovatelná tlačítka na znělky. Když host začne šeptat, sáhnete na fader a je to. V softwaru hledáte okno a mezitím uběhlo deset sekund ticha. Sluchátka na uších režie jsou povinnost: to, co slyšíte z reproduktorů v místnosti, není to, co slyší divák.
Světlo je nejlevnější způsob, jak zlepšit obraz. Klasika je tříbodové svícení: hlavní světlo (key) zboku pod úhlem asi 45°, výplňové (fill) z druhé strany slabší, zadní (back) odděluje člověka od pozadí. V praxi stačí dva LED panely se softboxy a vypnutá stropní zářivka, která dělá stíny pod očima. Držte jednu teplotu světla v celé místnosti: 3 200 K (žárovkové) nebo 5 600 K (denní), ne mix, jinak je jedna tvář oranžová a druhá modrá. Okno je skvělé hlavní světlo dopoledne a nepřítel odpoledne; závěs je součást techniky.
- -Zkouška zvuku před každým vysíláním: nahrát 30 s, přehrát si je ve sluchátkách.
- -Baterie: mikrofony nabít po každém použití, náhradní vysílač v kapse.
- -Mikrofon pro každého, kdo mluví; publikum v sále má jeden ruční mikrofon, který nosí pořadatel.
- -Hudba jen s licencí; platformy ji poznají a stream ztlumí nebo smažou.
- -Vypnout notifikace, klimatizaci u mikrofonu a telefon položený na stole (brum).
6Software: režie v počítači, nebo v cloudu
0:00 / 2:43AI klon hlasu Jana Ječmínka
Jeden nástroj pořádně, ne pět napůl
- ·OBS Studio: zdarma, open source, scény a virtuální kamera
- ·Cloud: StreamYard (zdarma, Core 44,99 $ měs.), Restream (19 $)
- ·Desktop: vMix (60–1 200 $ jednorázově), Ecamm Live (Mac, od 16 $)
- ·Hardware: ATEM Mini Pro za 349 $, střih bez počítače
Režijní software skládá zdroje (kamery, obrazovku, grafiku, hosty) do scén a výsledek pošle encoderu. Tři rodiny: desktop (OBS, vMix, Ecamm Live) běží na vašem počítači a chce výkon, cloud (StreamYard, Restream Studio) běží v prohlížeči a hosty zve odkazem, hardware (ATEM) běží v krabičce bez počítače. Volba závisí na tom, kdo stream obsluhuje a kde sedí hosté.
OBS Studio je zdarma, open source, od roku 2012 a funguje na Windows, Macu i Linuxu. Umí scény, přechody, NDI přes plugin, virtuální kameru (OBS se tváří jako webkamera pro Teams nebo StreamYard) a nahrávání v plné kvalitě vedle streamu. Nevýhoda: hosty na dálku musíte přivést jinudy (Zoom, vdo.ninja) a nastavení má sto voleb. vMix (jen Windows) se kupuje jednou: Basic HD za 60 $, HD za 350 $, 4K za 700 $, Pro za 1 200 $; umí vlastní videohovory (vMix Call), titulky a opakované záběry pro sport. Ecamm Live (jen Mac) stojí 16 $ měsíčně (Standard) nebo 32 $ (Pro) při roční platbě a je nejrychlejší cesta k pěknému výsledku pro jednoho člověka.
StreamYard žije v prohlížeči: host dostane odkaz, klikne a je ve studiu, vy přepínáte rozložení a pouštíte komentáře z chatu na obrazovku. Zdarma až 6 lidí na obrazovce včetně vás a s logem StreamYardu, Core za 44,99 $ měsíčně (35,99 $ při roční platbě) bez loga, s 10 lidmi na obrazovce a 3 destinacemi, Advanced za 88,99 $ s 8 destinacemi. Restream je především rozbočovač: jeden stream pošle na víc platforem najednou (zdarma 2 kanály, Standard za 19 $ měsíčně 3 kanály, Professional za 49 $ 5 kanálů) a má i vlastní studio. Kombinace ve studiu HOPI Connect: OBS sbírá kamery po NDI, Stream Deck mezi nimi přepíná a virtuální kamera jde do StreamYardu, který stream pošle na YouTube, LinkedIn nebo do Teams.
- -Hovor 1:1 nebo školení ze slidů: Teams nebo Zoom, nic dalšího.
- -Pravidelný pořad s hosty na dálku: StreamYard nebo Restream Studio.
- -Víc kamer v jedné místnosti, grafika, NDI: OBS; na Macu Ecamm, na Windows vMix.
- -Bez počítače a bez technika: ATEM Mini Pro, kabel do routeru, tlačítko On Air.
- -Vždy nahrávat lokálně v plné kvalitě: stream je jen ztrátová kopie.
Králičí nory
- OBS Studio ↗ · Stáhnout, dokumentace, pluginy (NDI, přechody, titulky).
- StreamYard: ceník ↗ · Co je zdarma a od kdy se platí; limity hostů a destinací.
- vMix: ceník edic ↗ · Jednorázová licence od 60 $ do 1 200 $, zkušební verze na 60 dní.
- Restream: ceník ↗ · Rozbočovač na víc platforem; kolik kanálů najednou.
7Destinace: kam signál pustit
0:00 / 2:33AI klon hlasu Jana Ječmínka
Vysílejte tam, kde publikum už je
- ·YouTube: veřejné, bez limitu diváků, záznam zůstává
- ·LinkedIn Live: B2B, 150+ sledujících, jen naplánovaná událost
- ·Teams: interní; schůzka 1 000 aktivních, události až 100 000
- ·Twitch a Kick: komunita a chat; hry, Just Chatting, IRL
Destinace je místo, kde divák stream sleduje, a rozhoduje o ní publikum, ne technika. Platí stejná logika jako u modelu PESO v kapitole Média: YouTube, LinkedIn a Twitch jsou sdílené platformy s cizími pravidly a algoritmem, přehrávač vložený do vlastního webu je vlastněný kanál. V praxi se oba kombinují: stream běží na YouTube a je vložený na webu klubu, kde je program, partneři a registrace.
YouTube je výchozí volba pro veřejnost: bez limitu diváků, záznam zůstává na kanálu a lze vysílat jako neveřejné (unlisted) pro interní účely. LinkedIn Live je pro B2B. Přístup dostane profil nebo stránka s víc než 150 sledujícími nebo spojeními, účtem starším 30 dní a bez prohřešků proti pravidlům komunity. Vysílá se přes partnerský nástroj (Restream, Socialive, StreamYard, Switcher Studio) nebo z vlastního encoderu typu OBS přes RTMP (Real-Time Messaging Protocol, standardní protokol pro odeslání streamu na platformu). Od 22. června 2026 navíc LinkedIn zrušil spontánní vysílání: každý live musí být předem založený jako událost (Event), i kdyby jen pár minut před startem. Twitch a Kick jsou o komunitě a chatu: hry, Just Chatting, IRL; firmě se vyplatí jen tam, kde má opravdu kdo chatovat.
Microsoft Teams je pro interní svět. Běžná schůzka pojme 1 000 aktivních účastníků a dalších až 10 000 jen jako diváky; události (events) jdou od interaktivních do 1 000 lidí až po vysílání pro 100 000 účastníků s registrací, moderovanými dotazy a rolemi organizátorů. Staré Teams Live Events Microsoft ruší: po 30. červnu 2026 už nejdou naplánovat a nahradila je jednotná aplikace Události, kde townhall a webinář jsou jen nastavení. Pro externí hosty bez účtu je ale Teams nepřívětivý: ukáže jim přihlašovací okna a část hostů to vzdá.
Destinace rozhoduje i o tom, kdo na streamu vydělá a kolik si nechá platforma. Na Twitchi diváci platí předplatné kanálu ve třech úrovních a posílají Bits, virtuální mince, kterými fandí v chatu; k tomu má streamer podíl z reklamy. Z předplatného dostane standardně polovinu čistých tržeb. Plus Program od května 2024 zvedá podíl na 60 %, když kanál tři měsíce po sobě drží aspoň 100 bodů, a na 70 % od 300 bodů; jedno předplatné první úrovně je jeden bod. Od května 2026 mohou předplatné a Bits zapnout i streameři, kteří zatím nejsou Affiliate ani Partner, peníze jim ale Twitch vyplatí až se statusem Affiliate, na který od června stačí 25 sledujících místo 50. YouTube nechává tvůrci 70 % ze Super Chatu a Super Stickers, placených zpráv a nálepek v chatu, i z členství v kanálu a 55 % z reklamy, také v živém přenosu. Příspěvky diváků ale odemkne až kanálu s aspoň 500 odběrateli a dostatkem sledování, třeba 3 000 hodinami za poslední rok. Kick láká tvůrce na 95 % z předplatného a partnerům ze svého programu navíc platí za odvysílané streamy. V září 2026 změnil výpočet těchto sazeb, aby výplaty méně kolísaly; dělení předplatného zůstalo.
Druhým velkým zdrojem jsou peníze od značek. Sponzorovaný stream má několik podob: grafika přes obraz s logem partnera, blok, ve kterém tvůrce představí produkt nebo hraje sponzorovanou hru, a odkaz se slevovým kódem v chatu. YouTube chce, aby tvůrce takový obsah označil jako placenou propagaci, a divákům pak ukáže štítek. Twitch v srpnu 2026 pustil ke kampaním značek i menší streamery se statusem Affiliate. Jak to vypadá v Česku, ukazuje Agraelus, podle Forbesu nadále největší český streamer. Jeho výdělek za rok do června 2026 Forbes odhaduje na 25 mil. Kč před zdaněním. Nejvíc mu vynáší předplatné a dary fanoušků při živém vysílání, stále víc ale dlouhodobá partnerství s domácími značkami, jako je Komerční banka nebo fotbalový Slovan Liberec, a prodej merchandisingu.
Pro klub, svaz nebo firmu vychází počty jinak. Průměrný kanál na Twitchi má kolem 25 diváků, jak ukáže sekce Retence, takže příspěvky diváků stream nezaplatí a jeho hodnota je hlavně nepřímá: partner v obraze, dosah a záznam, který pracuje i po přenosu. Přímo vydělá ten, kdo má silnou značku a práva v rukou. Podle Forbesu tvořily Oktagonu MMA vstupenky a placené přenosy, takzvané pay-per-view, zhruba dvě třetiny tržeb, které v roce 2022 přesáhly čtvrt miliardy korun; zbytek nesou televizní práva a sponzoři. Mezinárodní judistická federace od června 2026, kdy začala kvalifikace na olympijské hry v Los Angeles, pouští živě všechny turnaje World Judo Tour jen předplatitelům JudoTV a za jejich peníze chce zaplatit lepší produkci. Práva hlídají i platformy. YouTube prohledává každý živý přenos, a když najde cizí obsah, třeba hudbu nebo cizí živý přenos, může stream nahradit zástupným obrázkem nebo přerušit. Stát se to může i s licencí, pokud vlastník práv nepřidá váš kanál na seznam povolených. U profesionální soutěže prodává práva liga, ne klub: fotbalovou ligu vysílá od sezony 2024/25 O2 TV, dnes Oneplay, smlouvy na přenosy lize vynášejí přes 430 mil. Kč ročně a kluby nově smějí sdílet záběry ze zápasů na svých webech a sítích.
- -Veřejnost, dlouhý záznam, vyhledatelnost: YouTube.
- -B2B, osobní značka, odborný panel: LinkedIn Live přes StreamYard nebo Restream.
- -Zaměstnanci, citlivé informace, docházka: Teams.
- -Mladé publikum, chat jako obsah, pravidelný tvůrce: Twitch, Kick, TikTok Live.
- -Víc míst najednou: Restream nebo StreamYard, ale chat musíte sledovat na každém zvlášť.
- 100 000
- účastníků události v Teams optimalizované pro velké publikum
- 150+
- sledujících nebo spojení, podmínka pro LinkedIn Live
- 70 %
- ze Super Chatu a členství v kanálu dostane tvůrce na YouTube
- 25 mil. Kč
- výdělek streamera Agraela za rok do června 2026 (odhad)
Microsoft Learn
LinkedIn Help
YouTube Help
Forbes

Králičí nory
- Overview of meetings and events in Teams (Microsoft Learn) ↗ · Aktuální kapacity schůzek a událostí po zrušení Live Events.
- LinkedIn Live: přehled (LinkedIn Help) ↗ · Partnerské nástroje, vlastní RTMP stream a změna z 22. 6. 2026: jen naplánované události.
- LinkedIn Live: kritéria přístupu (LinkedIn Help) ↗ · Kdo smí vysílat: 150+ sledujících nebo spojení, účet starší 30 dní, čistý štít.
- Forbes: Nejlépe placení youtubeři a streameři 2026 ↗ · Odhady výdělků českých tvůrců za rok do června 2026 a z čeho žijí: předplatné, dary, partneři, merchandising.
8Signál ven: bitrate, latence, internet, záloha
0:00 / 3:07AI klon hlasu Jana Ječmínka
Upload dvojnásobek bitrate, kabel, záloha
- ·YouTube 1080p30: 5–14 Mbps v H.264, 4–10 Mbps v AV1 nebo HEVC
- ·Upload aspoň dvojnásobek bitrate; měřit kabelem, na místě, v den D
- ·Latence: normální desítky sekund, nízká pod 10 s, ultra nízká pod 5 s
- ·Keyframe 2 s, CBR, záložní LTE, lokální nahrávka od první sekundy
Encoder vezme hotový obraz a zvuk a stlačí je do datového toku (bitrate), který odejde přes RTMP na platformu. Vyšší bitrate znamená lepší obraz a větší nároky na internet. YouTube doporučuje pro 1080p30 v H.264 5–14 Mbps, pro 1080p60 6–17 Mbps, pro 720p 3–8 Mbps; v novějších kodecích AV1 a HEVC stačí zhruba o třetinu méně (1080p30: 4–10 Mbps). Zvuk 128 kbps AAC stereo, klíčový snímek (keyframe) každé 2 sekundy, konstantní tok (CBR). Twitch je přísnější: zhruba 6 000 kbps je strop pro nepartnery a nad ním nemáte jistotu překódování do nižších kvalit.
Pravidlo pro internet: upload aspoň dvojnásobek bitrate, protože na stejné lince běží i hovor s hostem, chat a kolegové. Na 1080p30 se 6 Mbps chcete stabilních 12 Mbps nahoru, ne „až 100 Mbps“ z reklamy, která slibuje download. Měřte upload na místě, kabelem, v den vysílání, a nechte běžet zkušební stream aspoň 10 minut: Wi‑Fi vydrží tři minuty a pak někdo v sále spustí zálohu telefonu.
Latence je zpoždění mezi tím, co se stane, a tím, co divák vidí. Normální latence na YouTube dává desítky sekund a nejméně zasekávání; ultra nízká pod 5 sekund je nutná pro aukce, kvízy a hlasování v reálném čase, ale je citlivější na výpadky. Pro townhall s otázkami z chatu stačí nízká latence (většina diváků pod 10 s): moderátor přečte otázku o 8 sekund později a nikdo si toho nevšimne. Co nikdy nevynechat: záloha. Druhý encoder (telefon s LTE a stejným klíčem streamu), nahrávání lokálně a předem nahraný slide „technická přestávka“, který pustíte, když spadne host.
- -Upload změřený kabelem, zkušební stream 10 minut, záložní LTE připravené.
- -Bitrate podle tabulky platformy, keyframe 2 s, CBR, stejný formát v celém řetězci.
- -Klíč streamu ve správci hesel, nikdy na obrazovce ani v chatu.
- -Slidy „za chvíli začínáme“ a „technická přestávka“ hotové a otestované.
- -Lokální nahrávka běží od první sekundy, i když stream ještě ne.
Doporučený bitrate pro YouTube Live (H.264, horní hranice)
v jednotkách: Mbps
Každý krok v rozlišení nebo snímkové frekvenci zdražuje internet; 1080p30 je rozumný standard pro rozhovor i školení.
data v tabulce
| 720p | 8 Mbps | 3–8 Mbps |
|---|---|---|
| 1080p30 | 14 Mbps | 5–14 Mbps |
| 1080p60 | 17 Mbps | 6–17 Mbps |
| 1440p60 | 34 Mbps | 8–34 Mbps |
| 4K60 | 50 Mbps | 14–50 Mbps |
Králičí nory
- YouTube: encoder settings, bitrates, resolutions ↗ · Oficiální tabulka bitrate pro H.264, HEVC a AV1 od 360p po 4K.
- YouTube: Live stream latency ↗ · Co znamená normální, nízká a ultra nízká latence a co za ni zaplatíte.
- Best bitrate for Twitch (Compresto) ↗ · Proč je 6 000 kbps rozumný strop a co dělá Enhanced Broadcasting.
9Formáty: od webináře po videopodcast
0:00 / 3:18AI klon hlasu Jana Ječmínka
Formát, který zvládnete každý týden
- ·Webinář a školení: mluvčí, slidy, otázky, záznam na později
- ·Townhall: vedení mluví, lidé se ptají; Teams nebo neveřejný YouTube
- ·Videopodcast: YouTube má 1 mld. diváků podcastů měsíčně
- ·Gaming a IRL na Twitchi a Kicku; sport od ČT sport po IJF
Formát je dohoda s divákem: co dostane, jak dlouho to potrvá a co se po něm chce. Živé vysílání má několik ustálených formátů a každý má jinou techniku, dramaturgii i metriku úspěchu.
Pro firmu a sportovní organizaci je nejcennější formát, který se dá opakovat: stejný den, stejná délka, stejná znělka. Pravidelnost dělá publikum, jednorázová show dělá jen jednorázová čísla. V judu je rytmus daný kalendářem turnajů, takže publikační plán vzniká z kalendáře, ne naopak. Totéž platí pro firemní townhall jednou za čtvrtletí nebo klubový podcast každé pondělí.
A živé vysílání je jen začátek života obsahu. Z hodinového webináře vznikne záznam, přepis, článek, pět klipů na sítě a newsletter. Kdo počítá náklady streamu jen na diváky živě, počítá špatně: podle benchmarků ON24 z dat za rok 2024 sledovalo 45 % účastníků webinářů záznam (on demand), ne živé vysílání. Víc o recyklaci obsahu v kapitole Internet.
- -Webinář a online školení: jeden až dva mluvčí, slidy, dotazy průběžně i na konci. 45–60 minut, registrace předem, záznam jako obchodní obsah. Metrika: registrace, účast, otázky, stažení materiálů.
- -Townhall a interní stream: vedení mluví k firmě, anonymní dotazy, hlasování. Teams nebo neveřejný YouTube. Metrika: podíl zaměstnanců, kteří se dívali, a počet otázek.
- -Videopodcast: dva lidé u stolu, 30–90 minut, nahrává se živě i bez diváků; YouTube v únoru 2025 ohlásil, že má (k lednu 2025) přes miliardu diváků podcastů měsíčně a že lidé v roce 2024 sledovali podcasty přes 400 mil. hodin měsíčně na televizi. Metrika: průměrná doba sledování.
- -Zpravodajství a tiskovky: krátké, přesně načasované, s dolní třetinou a titulky; novináři chtějí čistý signál (clean feed) bez grafiky.
- -Gaming a IRL: hodiny streamu, chat jako spoluautor, pravidelnost nad kvalitou. Twitch, Kick, YouTube.
- -Sport: víc kamer, opakované záběry, výsledky, komentář. Od ČT sport po streamy IJF World Tour na webu federace.

K diskuzi
Který z těchto formátů by váš klub nebo firma zvládli každý týden po celý rok? Ten je ten správný.
10Dramaturgie: scénář, běh pořadu, moderátor
0:00 / 4:31AI klon hlasu Jana Ječmínka
Technika stream pustí, dramaturgie ho udrží
- ·Target → Audience → Message → Channel → Form → Result
- ·Minutovník: Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo
- ·Moderátor drží tempo, režie obraz, producent čas
- ·Otázky diváků: jeden nástroj, vlastní člověk na chat, záložní otázky
Technika stream pustí, dramaturgie ho udrží. Před každým vysíláním si projděte řetězec z kapitoly Internet: Target → Audience → Message → Channel → Form → Result. Co chci (přihlášky na kemp), komu to říkám (rodiče judistů 9–15 let), co říkám (termín, cena, co děti zažijí), kudy (YouTube vložený na webu, odkaz rodičům e-mailem), v jaké formě (30 minut: trenér, loňský účastník, otázky) a jak poznám výsledek (přihlášky do týdne). Bez odpovědí na těchto šest otázek nemá smysl zapínat kameru.
Pak přijde scénář, v televizní řeči minutovník nebo run sheet. Je to tabulka, kde má každý bod čas, délku, co se děje, co je na obrazovce, co je ve zvuku, na jakém zařízení a kdo to dělá: Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo. Časy se počítají z délek, takže když přesunete blok, všechno se posune samo.
Role: moderátor drží tempo a mluví s diváky (čte chat, vítá, uzavírá), režie drží obraz (kamery, grafika, host na dálku), producent drží čas a rozhoduje, co se škrtne, když se nestíhá. V malém týmu to jsou dva lidé, ale nikdy jeden: ten, kdo mluví, nemůže zároveň klikat. Grafika je součást dramaturgie: dolní třetiny se jménem a funkcí (zobrazit na 8 sekund při prvním slově hosta), úvodní smyčka s odpočtem, slide s otázkou, přestávkový slide, závěrečný slide s výzvou k akci a QR kódem.
- -Start o 10 minut dřív s úvodní smyčkou: hudba, odpočet, program.
- -Cold open (start rovnou obsahem, bez znělky a vítání) do 30 sekund: proč tu jste, co dostanete, jak dlouho to potrvá.
- -Bloky po 8–12 minutách a mezi nimi změna: host, video, otázka, hlasování.
- -Otázky sbírejte jedním nástrojem a průběžně, ne až na konci: v Teams Q&A s moderací, jinde Slido nebo chat YouTube; StreamYard pustí komentář na obrazovku.
- -Jakmile chat běží rychleji, než moderátor stíhá číst, čte ho samostatný člověk a do režie posílá vybrané otázky.
- -Filtr otázek: k tématu, podobné sloučit, jedna od jednoho člověka; spam a urážky skrýt (YouTube umí seznam blokovaných slov).
- -Tři záložní otázky pro případ, že chat mlčí; nezodpovězené otázky sepsat a odpovědět po streamu.
- -Závěr s výzvou: kam kliknout, co se stane dál, kdy bude záznam.
- -Zkouška nanečisto den předem s hosty: 20 minut ušetří hodinu paniky.

11Retence: kdo dokouká a co s tím
0:00 / 2:26AI klon hlasu Jana Ječmínka
Prvních pět minut rozhoduje
- ·Webinář: 57 % registrovaných se dívá, průměrně 51 minut (ON24, 2024)
- ·Twitch: 2,4 mil. diváků na 95 700 kanálech = zhruba 25 na kanál
- ·Začněte obsahem, ne čekáním na opozdilce
- ·Po streamu: záznam, klipy, přepis, článek; živě je jen začátek
Čísla ze streamu jsou krutější než z televize, protože vidíte každou minutu, kdy lidé odešli. Tři metriky, které stačí: špička souběžných diváků (kolik lidí tam bylo najednou), průměrná doba sledování (kolik minut vydrželi) a poměr registrace / účast u webinářů. ON24 ve svých benchmarcích z dat za rok 2024 uvádí, že z registrovaných se na webinář podívá 57 % (živě nebo ze záznamu) a průměrně vydrží 51 minut; z dat za rok 2025 hlásí 60 % a 49 minut. Jinými slovy: na webinář s 200 registracemi počítejte se 110 až 120 lidmi, a hodinu obsahu dokoukají, pokud má strukturu.
Na otevřených platformách je realita skromnější. Twitch měl v roce 2024 v průměru 2,38 mil. souběžných diváků na 95 700 souběžně vysílajících kanálech, tedy zhruba 25 diváků na kanál (dopočet z TwitchTracker). Většina streamů na světě má méně diváků než školní třída, a to je v pořádku: 25 správných lidí (zákazníci, rodiče, novináři) má větší cenu než 2 500 náhodných. Pro firemní stream je lepší metrika „kolik procent cílové skupiny se dívalo“ než absolutní číslo.
Křivka retence má skoro všude stejný tvar: prudký pokles v prvních 2–5 minutách (lidé zjistí, co to je, a odejdou), plató uprostřed a druhý pokles při prvním „a na závěr“. Proto: začněte obsahem, ne čekáním na opozdilce; nejsilnější věc dejte do 10. minuty; a konec ohlaste až v poslední větě. Po vysílání si otevřete graf retence (YouTube Analytics, StreamYard, Teams) a najděte minutu, kde odešlo nejvíc lidí. Tam byla chyba v dramaturgii, ne v technice.
- 57 %
- registrovaných se na webinář podívá, živě nebo ze záznamu (data 2024)
- 51 min
- průměrná doba sledování webináře (data 2024)
- ~25
- diváků na jeden kanál Twitche v průměru za rok 2024 (dopočet)
ON24 Webinar Benchmarks
ON24 Webinar Benchmarks
TwitchTracker
K diskuzi
Vzpomeňte si na poslední stream, který jste vypnuli: ve které minutě to bylo a co se tam zrovna dělo?
12Case study: Studio HOPI Connect
0:00 / 2:28AI klon hlasu Jana Ječmínka
Tři kamery, jeden člověk v režii
- ·Obraz: 3× Obsbot Tail Air → NDI → OBS na Macu → StreamYard
- ·Zvuk: Wireless GO → RØDECaster Pro → USB-C → Mac
- ·TV za hlavní kamerou: hosté se dívají do objektivu
- ·Pravidla: zvuk otestovat, kabel, nabité mikrofony
Studio HOPI Connect vzniklo v kampusu HOPI pro interní streamy, podcasty a videohovory s cílem, aby zvládlo víc než notebook s webkamerou, ale obsluhoval ho jeden člověk. Celá cesta signálu je popsaná na jecminek.co/studio; tady je zkrácená verze pro třídu.
Obraz: tři PTZ kamery Obsbot Tail Air, napájené po ethernetu (PoE) ze switche, posílají obraz po síti jako NDI do OBS na Macu; každá kamera je samostatný zdroj. Stream Deck přepíná kamery jedním tlačítkem, bez myši a bez hledání v nabídkách. OBS pošle vybraný záběr přes virtuální kameru do StreamYardu a odtud jde stream na YouTube, LinkedIn nebo do Teams.Tail Air ×3 → PoE switch → NDI → OBS (Mac) → virtuální kamera → StreamYard → YouTube / LinkedIn / Teams
Zvuk: bezdrátové RØDE Wireless GO na hostech se párují do pultu RØDECaster Pro, mix na fyzických faderech, USB-C do Macu, StreamYard si pult vybere jako mikrofon.Wireless GO → RØDECaster Pro → USB-C → Mac → StreamYard
Z Macu jde zrcadlený obraz přes HDMI na televizi za hlavní kamerou: hosté vidí sebe, prezentaci i rozložení streamu, a protože televize stojí za objektivem, dívají se do kamery.
- -Zvuk vždy otestovat, než začnete vysílat.
- -Internet kabelem do Macu, ne přes Wi‑Fi.
- -Mikrofony nabít hned po každém použití.
- -Jedna kamera na hovor (prostřední), tři až na rozhovor nebo panel.
- -Na televizi za kamerou jen to, co mají hosté vidět.
- ~190 Mbps
- tři kamery v NDI HX3 při 1080p60 (3× ~62 Mbps): gigabitová síť má rezervu
- 100
- hostů na místě pojme Studio HOPI Reloaded k pronájmu
NDI docs, dopočet
hopiholding.eu
Králičí nory
- Setup studia HOPI Connect (jecminek.co) ↗ · Celá signálová cesta s vybavením a praktickými tipy.
- Studio HOPI Reloaded k pronájmu ↗ · Co nabízí profesionální studio: kapacita 100 hostů, tlumočení, produkce.
Na test
Pojmy
- -Živé vysílání: děje se teď, divák do něj může vstoupit a nejde přetočit, proto se živě vysílá jen to, co z živosti něco má.
- -Signálová cesta: zdroj, přenos, sběr, režie, encoder a platforma; každý článek může selhat a každý přidává zpoždění.
- -Podíl tvůrce (revenue share): kolik z peněz diváků nechá platforma tvůrci; na YouTube 70 % ze Super Chatu a členství, na Twitchi 50 až 70 % z předplatného, na Kicku 95 %. Klub nebo firma na streamu vydělá spíš nepřímo, přes partnery a dosah.
- -Bitrate: datový tok, do kterého encoder stlačí obraz a zvuk, přičemž upload má být aspoň jeho dvojnásobek.
- -Minutovník (run sheet): tabulka se sloupci Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo, ve které se časy počítají z délek.
- -Křivka retence: prudký pokles v prvních 2–5 minutách, plató a druhý pokles při „a na závěr“; minuta s největším odchodem ukazuje chybu v dramaturgii.
Čísla
- -5–14 Mbps: doporučený bitrate pro 1080p30 v H.264 na YouTube Live (YouTube Help)
- -57 %: registrovaných se na webinář podívá, živě nebo ze záznamu, a průměrně vydrží 51 minut (ON24, data 2024)
- -~25: diváků má v průměru jeden kanál na Twitchi (TwitchTracker, dopočet za rok 2024)
Závěrečný test je online v poslední hodině, anglicky: 30 otázek po třech možnostech z celého předmětu, na splnění je potřeba 80 %. Ptá se na pojmy z rámečků Na test a na jejich použití, podobně jako kvízy na konci hodin.
Kvíz na konec
1Svaz streamuje své turnaje a doufá, že provoz zaplatí Super Chat a předplatné diváků. Co je podle čísel reálnější?
- a)Stačí zapnout příspěvky diváků, při stovkách diváků stream uživí
- b)Hodnota je hlavně nepřímá: partner v obraze, dosah a záznam; přímo vydělá silná značka s právy
- c)Platformy svazům platí za každého diváka podle délky sledování
odpověď
b) Hodnota je hlavně nepřímá: partner v obraze, dosah a záznam; přímo vydělá silná značka s právyPrůměrný kanál má kolem 25 diváků, takže příspěvky stream nezaplatí; přímo vydělá jen ten, kdo má silnou značku a práva, jako Oktagon nebo IJF s JudoTV (sekce 7).2Klub chce každé pondělí 30minutový rozhovor s hostem, který se připojí z domova. Obsluhuje to jeden dobrovolník. Co zvolíte?
- a)OBS Studio, protože je zdarma a hosta na dálku přivede samo
- b)ATEM Mini Pro, protože střih bez počítače zvládne každý
- c)StreamYard: host dostane odkaz a připojí se z prohlížeče
odpověď
c) StreamYard: host dostane odkaz a připojí se z prohlížečePro pravidelný pořad s hosty na dálku se hodí cloudový StreamYard, kam host přijde přes odkaz, zatímco OBS musí hosta přivést jinudy a ATEM přepíná kamery připojené přes HDMI (sekce 6).3Na turnaji vedete obraz z kamery do režie 25 m dlouhým HDMI kabelem přes chodbu, kudy chodí diváci. V čem je chyba?
- a)HDMI na 25 m spolehlivě nestačí a nemá zámek; patří sem SDI nebo NDI
- b)V kabelu ne; stačí přepnout kameru na 4K, aby měl obraz rezervu
- c)Kabel tam nepatří; pošlete obraz přes NDI po Wi‑Fi haly a chodba je volná
odpověď
a) HDMI na 25 m spolehlivě nestačí a nemá zámek; patří sem SDI nebo NDIHDMI spolehlivě zvládne zhruba 15 m, nemá zámek a vypadne, když o něj někdo zavadí, takže nad 10 m patří SDI nebo NDI, a to po kabelové síti, ne přes Wi‑Fi (sekce 4).4Upload v hale jste změřili kabelem: stabilních 10 Mbps. Jaký nejvyšší bitrate streamu podle pravidla z hodiny nastavíte?
- a)10 Mbps, abyste využili celou linku
- b)5 Mbps, tedy polovinu uploadu
- c)8 Mbps, rezerva 20 % na chat stačí
odpověď
b) 5 Mbps, tedy polovinu uploaduUpload má být aspoň dvojnásobek bitrate, protože po stejné lince jde i hovor s hostem, chat a kolegové, takže z 10 Mbps zbývá na stream nejvýš 5 Mbps (sekce 8).5Graf retence posledního streamu klubu ukazuje, že nejvíc lidí odešlo ve 3. minutě, kdy moderátor ještě čekal na opozdilce. Co změníte příště?
- a)Zvýšíte bitrate, aby obraz na začátku nesekal
- b)Nejsilnější blok necháte na konec, ať lidé vydrží
- c)Začnete hned obsahem, ne čekáním na opozdilce
odpověď
c) Začnete hned obsahem, ne čekáním na opozdilceKde odešlo nejvíc lidí, byla chyba v dramaturgii, ne v technice: začíná se obsahem, ne čekáním na opozdilce, a nejsilnější věc patří do 10. minuty (sekce 11).
Na příště
Prezentace studenta na začátku hodiny 10 Eventy
Vyberte akci, na které jste byli, a odhadněte, odkud tekly peníze: vstupné, partneři, bar, merch. Co byste jako pořadatel změnili?
5 minut, jeden student nebo dvojice, nejvýš tři slidy nebo telefon na projektoru
Zdroje, které stojí za prokliknutí
- 1YouTube Help: Choose live encoder settings, bitrates, and resolutions ↗ · Jediná tabulka bitrate, kterou potřebujete; platí i jako vodítko pro jiné platformy.
- 2Stream Hatchet: 2025 Yearly Report in Live Streaming Trends ↗ · Kolik hodin se živě sleduje, kdo roste a kdo ztrácí; zdroj grafu podílů.
- 3TwitchTracker: Twitch Statistics ↗ · Roční a měsíční čísla Twitche od roku 2012; zdroj grafu vývoje.
- 4NDI: Understanding NDI formats (HX3) ↗ · Oficiální šířky pásma a zpoždění NDI formátů.
- 5Microsoft Learn: Overview of meetings and events in Teams ↗ · Aktuální kapacity schůzek a událostí v Teams po zrušení Live Events (červen 2026).
- 6LinkedIn Help: LinkedIn Live, přehled ↗ · Partnerské nástroje, vlastní RTMP stream a pravidlo z 22. 6. 2026: vysílá se jen v naplánované události.
- 7OBS Studio ↗ · Bezplatný standard režijního softwaru; dokumentace a pluginy.
- 8StreamYard: ceník ↗ · Co je zdarma, co stojí Core a Advanced; limity hostů a destinací.
- 9Lupa.cz: Sledovanost olympijských her v Paříži 2024 na ČT ↗ · Český příklad: 10,2 mil. spuštění online přenosů vedle 4,6 mil. televizních diváků.
- 10ON24: Key Takeaways from the 2025 Webinar Benchmarks Report ↗ · Benchmarky webinářů z dat za rok 2024: 57 % registrovaných přijde, 51 minut sledování, 45 % ze záznamu.
Králičí nory
- Justin.tv (Wikipedia) ↗ · Člověk s kamerou na čepici 24 hodin denně: z bizarního pokusu vznikl Twitch.
- Periscope (Wikipedia) ↗ · Jak vznikla a zanikla aplikace, která v roce 2015 vypadala jako budoucnost.
- OBS Studio (Wikipedia) ↗ · Jak se z projektu jednoho programátora z roku 2012 stal bezplatný standard streamování.
- VDO.Ninja ↗ · Zdarma a v prohlížeči: host na dálku jako zdroj v OBS, bez instalace a bez účtu.
- Jake Paul vs. Mike Tyson (Wikipedia) ↗ · Zápas, u kterého se víc mluvilo o bufferingu než o boxu: 65 mil. souběžných diváků a tisíce hlášení výpadků.
- Zoom usage peaked at 300 million daily participants (Engadget) ↗ · Pandemický skok Zoomu v číslech.
- YouTube: 1 billion monthly podcast viewers (9to5Google) ↗ · Proč je videopodcast formát, ne doplněk.
- Meerkat (Wikipedia) ↗ · Hit SXSW 2015, který za rok skončil: učebnicový příběh aplikace, kterou převálcoval silnější hráč.